Російські інсценовані суди над військовополоненими у Маріуполі “незаконні та неприйнятні” — Amnesty International

Будь-які спроби з боку підтримуваних Росією збройних угруповань судити українських військовополонених на так званому “міжнародному трибуналі” в Маріуполі є незаконними та насильницькими. Це продовжує низку нелюдських вчинків, скоєних проти міста, яке вже зазнало багато страждань під час агресивної російської війни проти України, заявила сьогодні Amnesty International.

Останніми днями почало зростати занепокоєння після того, як у соцмережах з’явилося кілька повідомлень і світлин із зображенням кліток, збудованих всередині Маріупольської камерної філармонії, в яких, за попередньою інформацією, мають утримувати полонених під час суду. Лабораторія кризових доказів Amnesty International підтвердила, що світлини, які запостила на Facebook Маріупольська міська рада, відповідають інтер’єру Маріупольської камерної філармонії.  

Міжнародне право забороняє тій стороні конфлікту, яка утримує військовополонених, судити їх за участь у бойових діях чи за дозволені воєнні дії, вчинені протягом збройного конфлікту. Відповідно до Третьої Женевської конвенції, якщо військовополонених звинувачують у злочинах, вони заслуговують на сумлінне судове провадження та справедливий суд, який може мати місце виключно в належним чином влаштованій залі суду. 

“Будь-які спроби російської влади судити українських військовополонених на так званому “міжнародному трибуналі”, влаштованому збройними угрупованнями в захопленому Росією Маріуполі, є незаконними та неприйнятними” — сказала Марі Стразерз, директорка Amnesty International у Східній Європі та Центральній Азії.

“Міжнародне гуманітарне право забороняє облаштовувати судові зали виключно з метою проведення суду над військовополоненими. Свідомо позбавляти військовополонених права на справедливий суд — а саме до цього призведуть дії Росії — дорівнюватиме скоїти воєнний злочин. Женевські конвенції також чітко прописують, що військовополонені захищені від судового переслідування за участь у бойових діях. 

Інсценуючи такі “суди”, Росія, як країна-окупант, насміхається з правосуддя та публічних судових процесів, перетворюючи їх на знаряддя пропаганди.

Обрати для проведення цих “трибуналів” Маріуполь — вчинок особливо жорстокий і приголомшливий, беручи до уваги нещодавні нещадні обстріли та облогу міста Росією, що перетворило його на пустку ще до захоплення у травні. Amnesty International розслідувала російську повітряну атаку на Донецький академічний обласний драматичний театр у Маріуполі та дійшла висновку, що російська армія свідомо ставила під приціл цивільне населення, а така атака чітко дорівнює воєнному злочину”.

Права українських військовополонених

Російські збройні сили та підтримувані Росією збройні угруповання повинні надати повний доступ до українських військовополонених незалежним моніторам. Amnesty International поділяє побоювання, озвучені Управлінням ООН з прав людини (УВКПЛ) у зв’язку з тим, що українські військовополонені утримуються без доступу до них незалежних моніторів, через що “наражаються на ризик катування задля витягування зізнань”. 

Крім того, Amnesty International поділяє стурбованість УВКПЛ тим, що російські посадовці в публічних заявах називають українських військовополонених “воєнними злочинцями”, а це напряму підриває презумпцію невинуватості — базову передумову для справедливого суду.

Останніми роками Amnesty International регулярно документувала порушення права на справедливий суд у Росії, зокрема систематичні тортури, фабрикацію доказів і політично мотивовані переслідування. Коли ж мова йде про “суди”, влаштовані збройними угрупованнями на окупованих Росією територіях, причин для занепокоєння щодо цих проблем стає суттєво більше.

Раніше Amnesty International також документувала численні порушення прав людини з боку цих груп, відколи вони за сприяння Росії взяли під контроль окремі території на сході України, як-от викрадення, вбивства, незаконне позбавлення волі, тортури та нелюдське поводження, а також придушення незгоди.

Також Amnesty International закликає до негайного міжнародного розслідування щодо інших ймовірних воєнних злочинів, серед яких вибух у селі Оленівка 29 липня, в результаті якого загинуло понад 50 українських військовополонених, утримуваних силами так званої “ДНР” на сході України. Влада Росії зобов’язана допустити міжнародних слідчих до місця інциденту задля проведення всебічного аналізу.

Третя Женевська конвенція

Гарантії безпеки для військовополонених, яким загрожують кримінальні провадження, прописані у Статтях 82 і 108 Третьої Женевської конвенції. Як зазначено у Статті 84, їх може судити лише той суд, який надає “необхідні загальновизнані гарантії незалежності й безсторонності”.

Окрім того, у Статті 13 Третьої Женевської конвенції вказано: “З військовополоненими необхідно завжди поводитися гуманно. Будь-який незаконний акт чи бездіяльність з боку держави, що тримає в полоні, які спричиняють смерть або створюють серйозну загрозу здоров’ю військовополоненого, що перебуває під її охороною, забороняються та будуть розглядатись як серйозне порушення цієї Конвенції. Так само військовополонені завжди повинні бути захищеними, зокрема від актів насилля чи залякування, а також від образ та цікавості публіки”.

Відповідальність за воєнні злочини

Від самого початку конфлікту Amnesty International документувала російські воєнні злочини та порушення міжнародного гуманітарного права, скоєні під час воєнної агресії Росії проти України. Усі раніше опубліковані матеріали Amnesty International, включно з новинами, доповідями, брифінгами та дослідженнями, можна знайти за цим посиланням.

Amnesty International постійно наголошує на тому, що російські збройні сили, які вчиняли порушення, мають бути притягнуті до відповідальності, та заохочує розслідування, яке наразі проводить Міжнародний кримінальний суд в Україні. Комплексне притягнення до відповідальності за скоєні в Україні злочини вимагатиме узгоджених зусиль з боку ООН та її органів, а також ініціатив на національному рівні, які діють згідно з принципом універсальної юрисдикції.