«Фільтрація» мирних жителів України російськими військами є шокуючим порушенням прав людей, вимушених тікати від війни — Amnesty International

Організація Об’єднаних Націй підтвердила, що російські солдати піддавали українських цивільних осіб так званій «фільтрації», – згідно з висновками незалежної перевірки Amnesty International, це глибоко образлива та принизлива практика. У відповідь на інформацію ООН Марі Струзерс, директорка Amnesty у регіоні Східної Європи та Центральної Азії, заявила:

Жорстокий і принизливий процес, відомий як «фільтрація», є шокуючим порушенням міжнародного права в галузі прав людини та гуманітарного права. Наше дослідження показує, що багато переміщених українців та українок вимушено потрапляють до Росії або на окуповані нею території, навіть якщо вони фізично не змушені переїжджати.

Депортація та примусове переміщення цивільних осіб на окупованій території заборонені міжнародним гуманітарним правом і можуть вважатися воєнними злочинами або ж злочинами проти людяності. Піддавати вимушено переміщених цивільних осіб через «фільтрацію» є водночас цинічним і жорстоким

Ми також схвильовані ситуацією з людьми з уразливих груп, зокрема ідеться про дітей без супроводу або ж яких розлучили з сім’єю чи які осиротіли; людей похилого віку та людей із інвалідністю. Деяким із цих людей російські військові не дозволили перебратися на контрольовану Україною територію. Багато людей були не в змозі залишити Росію чи окуповані Росією райони після того, як їх туди перемістили.

Російська влада має терміново надати міжнародній спільноті доступ та умови для моніторингу тимчасових притулків для українського мирного населення, а також процедури евакуації тих цивільних осіб, що опинилися в зоні конфлікту. Вони також повинні негайно забезпечити умови для того, щоб українські громадян(к)и могли безпечно залишити зони бойових дій та потрапити на території, які контролює Україна. Ті, хто перебуває в Росії, повинні мати доступ до ресурсів, що дозволяють їм виїхати до України чи іншої країни».

Amnesty International задокументувала кілька випадків жорстокого поводження російських солдатів із затриманими українськими громадян(к)ами, які проходили «фільтрацію» при виході із зони бойових дій чи перетині кордону до або з Росії.

Деякі діти без супроводу, діти розлучені з сім’єю та діти-сироти, а також цивільні особи, які перебували в Маріуполі в закладах догляду за літніми людьми та людьми з інвалідністю були насильно переміщені до Донецька. При цьому на той момент деякі діти та мирні мешканці/ки були у процесі евакуації до території, які контролює Україні.

Зокрема, люди похилого віку наражаються на більший ризик опинитися в пастці на контрольованих Росією територіях чи в самій Росії через відсутність інформації, засобів до існування та проблем із мобільністю.

Наразі ситуація виглядає так, що процедур, які б полегшували повернення людей похилого віку або людей із інвалідністю з Росії чи окупованих Росією територій на території, контрольовані урядом України, не існує.